روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

الف – اپوزوسیون

-  برای ارائه تصویر چرک و سیاه از ایران، اتفاقی نظیر زلزله، به تنهایی یک فرصت کم نظیر است. فقط گزینش مناسب و  انتشار عکس های دستچین شده از زلزله، برای ترسیم یک چهره تاریک از ایران کفایت می کند. برای نمونه این عکس ها را ببینید.

- مثل همیشه می توان عملکرد مسئولان در امداد و نجات و مدیریت بحران بعد از زلزله را زیر سئوال برد. در اینجا فکت ها و اخبار جایی ندارند. برد با کسی است که در مظلوم نمایی و هوچی گری دست بالا را دارد. مخصوصا وقتی پای اشک و آه در میان است، یک کاربر فیس بوکی که پشت لپ تاپ نشسته و چیپس خوران، اخبار زلزله را دنبال می کند، خیلی راحت می تواند عملکرد فلان مسئول محلی حاضر در محل حادثه را زیر سئوال ببرد!

- روز قدس؟! شوخی می کنید؟! مردم زیر خاک مانده اند آنوقت شما حرف از حمایت از فلسطین می زنید؟! آه. امروز قدس ما آذربایجان است! نه غزه نه لبنان فقط زلزله آذربایجان!

- زلزله بدون شک یک فرصت مناسب برای ابراز وجود است. برای آنکه کاربران فیس بوک و توئیتر، از احساس بی خاصیت بودن فاصله بگیرند. برای آنکه خودشان را “موثر” ببینند. آنها وجود دارند، برای کمک به آسیب دیدگان دهها صفحه و پست و نت و لایک و شر و … دارند. همه آنهایی که کوچکترین نقشی در گذشته و حال و آینده این کشور نداشته اند حالا می توانند ابراز وجود کنند، لایک بزنند، کمپین جمع آوری کمک برای زلزله زدگان براه بیندازند. در یک کلام؛ زلزله فرصتی است برای خیل بیشمار کاربران فضای مجازی برای آنکه خودشان به خودشان بقبولانند که، “آنها هم هستند”.

- اگر زلزله آمد و در فضای احساسی بعد از آن، یک نفر نخواست کمک مالی یا غیرمالی به زلزله زدگان بکند چه؟ آیا راه بر او بسته است و باید نگران قضاوت دیگران باشد؟ پاسخ منفی است. در این شرایط یک راه ساده وجود دارد: زیر سئوال بردن نهادهای امداد رسان! از کجا معلوم کمک ما به دست زلزله زدگان برسد؟ از کجا معلوم کمیته امداد پول ما را خرج فلسطین و سومالی و میانمار نکند؟ در زلزله قبلی دوست من یک گونی برنج فرستاده بود، بجای بم سر از غزه درآورده بود، بجان خودم!!!

ب- پان ترکها

- طبیعی است که این جماعت، از هر فرصتی برای ابراز وجود استفاده می کنند. مثلا عکسی از محموله کمک های ترکیه به میانمار انتخاب کرده و بعنوان کمک ترکیه به زلزله زدگان ایران آن را منتشر می کنند. آنها طبق معمول، حداقل شعور و حافظه را هم برای مخاطبانشان در نظر نمی گیرند!

- زبان در توصیف میزان جهل این جماعت قاصر است!

ج- بی دینها

- همزمانی وقوع زلزله با آخرین شب از لیالی قدر، چشمه خلاقیت برخی را جوشانده است! لیلا حاتمی همان شب عکسی در گوگل پلاس شر کرده و ذیل آن نوشته: “دستانی که کمک می‌کنند مقدس‌تر از دستانی هستند که رو به آسمان دعا می‌کنند…” این پست ۶۲۶ بار لایک خورده و ۲۴۷ بار ریشر شده است.

- این یکی دیگر شاهکار است! عکسی از یک سگ امداد رسان منتشر کرده و ذیل آن نوشته:

“سگ نجس است سگ نماز ندارد سگ سک ..
ادما این همون حیوان نجس است ..
پ.ن:- ان چیزی که خیلی ها نداشتند در این زلزله .. “غیرت” بود که او داشت” یک نفر پای عکس کامنت گذاشته:
hamooni ke taradodesham mamnooe…ghahremane najes
- از این موارد اگر بگردید فراوان پیدا می کنید.

د-مخالفین دولت

- فرضا شما با سیاست خارجی دولت مشکل دارید. با سیاست داخلی آن هم همینطور، با رئیس جمهور هم، اصلا در یک کلام، با صدر تا ذیل دولت مشکل اساسی دارید. حالا با وقوع یک زلزله دلخراش، می خواهید همه اینها را با هم پیوند بدهید. انصافا کار دشواری است؛ نیست؟

“بازتاب امروز” اینکار را انجام داده. در همان روز اول تیتر زده که “فرض کنید زلزله زدگان ایرانی هم طرفدار بشار اسدند، به دادشان برسید!”. یکجوری سوریه را به رزقان پیوند داده که مخاطب با همان گاه اول شگفت زده شده و عمق نفرت و کینه گردانندگان این سایت نسبت به دولت را متوجه شود! بماند که بعدا خواسته با توضیحاتی این رویکرد کینه توزانه را توجیه کند.

-عربستان سعودی بهمراه متحدانش قصد دارند سوریه را از سازمان کنفرانس اسلامی حذف کرده و ائتلاف مستحکمی بر علیه ایران تشکیل دهند. در همین راستا احمدی نژاد طی یک سفر از قبل برنامه ریزی شده، به مکه می رود تا جلوی تشکیل این ائتلاف شوم را بگیرد. پر بیراه نیست اگر این سفر را مهمترین سفر دیپلماتیک رئیس جمهور در یکی دو سال گذشته بدانیم.

در چنین شرایطی عصر ایران پرسیده “آقای رئیس جمهور کجا رفتید؟!” و در متن آورده: “در چنین شرایطی آقای احمدی نژاد شال و کلاه کرده است و به سفری غیر ضرور خارجی رفته است که حتی اگر در صورتی که زلزله هم نمی آمد ، کارشناسان و صاحب نظران بسیاری معتقد بودند که رییس جمهوری نباید به چنین سفری برود …”!

ه- …. ها

- بهرام رادان برای بازماندگان زلزله “پیام” داده است!

توضیح بیشتری ندارم!

 

پی نوشت ۱: قلم از انعکاس عمق اندوه ناشی از زلزله آذربایجان عاجز است. با تک تک سلولهایم با هموطنان آذری آسیب دیده ابراز همدردی می کنم.

پی نوشت ۲: در عالم خلقت حیوان پرنده ای وجود دارد که شامه قدرتمند آن، از دویست کیلومتری جنازه حیوانات دیگر را شناسایی می کند. بعد از آن، حیوان به هم گروههایش علامت داده و در مدت زمان بسیار کوتاهی، بصورت گروهی بر سر لاشه ها حاضر می شوند و از آن تغذیه می کنند. هروقت چگونگی بروز چنین اتفاقی را تجزیه و تحلیل کردید، احتمالا متوجه می شوید که از یک زلزله جانسوز، چطور اینهمه آدم می توانند “نان” بخورند!

پی نوشت ۳: این نوشته آهستان را هم بخوانید.

پی نوشت ۴: عملکرد صدا و سیما قابل دفاع نیست. نه اینکه قصد و غرضی باشد؛ رسانه ملی جایگاه “خبر” را نمی داند. تعریف خبر را نمی فهمد. اهمیت خبررسانی بموقع را درک نمی کند، و همه اینها در پوشش حادثه ای مثل زلزله، به یکباره به چشم می آید.

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد

۲۶ نظر به “همه “نان خور”های یک زلزله!”

 1. علی می گوید:

  زنده باد حکومت ایران

 2. سیاوش می گوید:

  سلام. تشکر از نگاه دقیق و منطقی شما…

 3. u می گوید:

  kheili pasti, nemidonam kodom gori hasti, faghat motmaen bash e zelzeli ke to khonei to byad, mofahmi in axa yani chi,
  tof be sherafet
  vaghti bachat zir khak basheh mifahmi sag zendeh yab yani chi

  va ghti to sarma khoneh nadashteh bashi mifahmi dasti ke komak mikoneh yani chi
  ashgal

 4. ناشناس می گوید:

  بنده خدا
  آقای دکتر احمدی نژاد فوت مادر رئیس جمهور سیرالئون (!) رو تسلیت گفته ولی هنوز یه پیام خشک و خالی تسلیت به هموطنای زلزله زده تو و من نگفته . یعنی اینقدر تو عربستان سرش مشغوله ؟
  آهان ، راستی امروز روز آزادی کره رو هم به ملت و دولتش ترکیب گفته !!!
  خدا وکیلی حرفم غلطه ؟

  یا علی

 5. سلمان می گوید:

  تف به شرافتت، برای فهم معنی شرف میتونی به فرهنگ لغت مراجعه کنی…

 6. kambiz می گوید:

  واقعاً یک عده‌ نأا اگاهنه و یه عده‌ البته خیلی‌ آگاهانه دارن از احساسات پاک مردم به نفع امیال کثیف خودشون بهره برداری می‌کنن ، حرف هم که بزنی به شدت مورد اعتراض قرار میگیری ، چیزی که اینجا فراموش شده ، تعهد و مسئولیت در برابر کشور هست ، یک عده‌ جاده صاف کن دشمنان خارجی شدن در زلزله اخیر

 7. عین القضات می گوید:

  سلام. مشکل این زلزله این بود که اولین زلزله ی بعد از انتخابات بود. متن بسیار خوبی بود. با آن هم سخن بودم. اینجا: http://chenan.blogfa.com/post-71.aspx به همین نکته اشاراتی داشتم. شما ولی دقیق تر و صریح تر نوشته بودید. ممنون. موفق باشید و سربلند. همین

 8. مرتضی ناصری نژاد می گوید:

  سلام
  عالی بود
  با اجازت نشرش میدم!

 9. ناشناس می گوید:

  بنده خدا!

  آخه ژست سیاسی جلوی دوربین گرفتن و بازدید کردن رئیس فلان قوه در مناطق زلزله زده بیشتر درد رو دوا می کنه یا اختصاص بودجه سریع بلا عوض و وام و شروع ساخت و ساز و باز سازی از الان ؟ پیام دادن مهمتره یا عمل کردن؟

 10. ناشناس می گوید:

  به نظر میرسد از وقوع زلزله ذوق زده شده اند!

 11. فرح می گوید:

  لاشخور مناسب ترین نام براى این جور افراد است.

 12. u می گوید:

  khoda lanatet koneh

 13. ناشناس می گوید:

  اگه بگیم همه ی لاشخورهای یک زلزله بهتره

 14. بی پلاک می گوید:

  اگه بگیم همه لاشخورهای یک زلزله بهتره

 15. ناشناس می گوید:

  چطور صدا سیما اهمیت خبر بحرینو فلسطینو و لبنانو می فهمه ؟ شما خودتو زدین به خریت .

 16. سامان می گوید:

  سلام
  مرسی. عالی بود و کم نقص. من به عنوان یک آذربایجانی ساکن تهران به نظرم برای همه روشن هست که چه کسی واقعا عزادار هوطنش هست و چه کسی مثل لاشخور بر سر خون هموطنش معامله به راه انداخته. قضیه انقدر شورش در اومده که فکر کنم خودشون هم دیگه از این برخوردهاشون حالت تهوع بهشون دست میده.

 17. سامان می گوید:

  هیئت دولت همون شب و با تشکیل جلسه ای که داشت و در ساعات اولیه این حادثه را تسلیت گفت.

 18. محمد حسین زاده می گوید:

  سلام
  از : یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دام پایان نامه گیر کرده
  به: تمامی دوستان آشنا و ناآشنای عرصه ی اینترنت

  موضوع پایان نامه ی کارشناسی ارشد من « نقش وب سایت های خبریِ سیاسی در موفقیت بازاریابی سیاسی اینترنتی در ایران» می باشد که مشخص است باید سراغ افرادی بروم که بازدید کننده ی آن سایت ها بوده اند.
  از قدیم گفته اند به دیگران در انجام پایان نامه شان کمک کنید تا در انجام پایان نامه تان کمک کنند.
  محمد حسین زاده
  دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی
  فردوسی مشهد

 19. عباس می گوید:

  سلام علیکم
  حاجی خیلی عالی بود و بینظیر
  به همه شبهات این چند روزه به خوبی اشاره کردید
  خدا خیرتون بده
  اجازه کپی رو میدید ؟؟؟؟
  بازم ممنون
  دمتون گرم
  یاعلی

 20. ناشناس می گوید:

  فوق العاده دقیق و منطقی بود …
  تشکر

 21. ناشناس می گوید:

  معلوم است برخی از پیام های تبریک به مقامات سیاسی و روند آنان چیزی نمی دانند و متاسفانه رسانه های ما هم اقدامی برای روشنگری نمی کنند تا به این واسطه مردم بدانند این پیامها در اغلب موارد یعنی قریب به اتفاق آنها نه تویط خود رئیس جمهور بلکه مجموعه ریاست جمهوری نوشته می شود و حالتی روتین دارد یعنی یک اداره مسئول این کار است و بهمناسبت های مختلف روز ملی یا وقوع اتفقی برای همتای دیگر کشورها یک متن تهیه می کنند و چه رئیسجمهور باشد یا نباشد به اسم ایشان ارسال می گردد مگر اینکه به آنان گفته شود ارسال نشود. برای همین پیام به رئیس جمهور سیرالئون یا تبریک روز ملی و غیره از مکه ارسال نشده بلکه در همین تهران تهیه و ارسال شده است. در خصوص پیام به ملت اینگونه نیست و متن ها بایدبا خود مقام ریاست جمهوری چک و ارسال شود موضوع به همین سادگی دست مایه طعن و کینه نیست و نباید بشود

 22. اکبر می گوید:

  نادان مغرض تمام ارکان دولت در خدمت زلزله زده هاست و تو به سفر ضروری ریس جمهور ایراد مگیری ؟ پیغام درد زلزله زده نیست بلکه دردش چادر وغذاست که بکور چشم کرکسها بفور سرازیر شده است

 23. مجتبی می گوید:

  اگر دست شما ها بود حتی نمی ذاشتید کسی از زلزله خبر دار شود

  خدا را شکر وسایل ارتباط جمعی وجود دارند

 24. مهسا می گوید:

  سلام…
  خیلی جاها با نوشتت موافق بودم….
  متاسفانه ماها هیچکدوم در جایگاه خودمون خوب نیستیم و بعد توقع داریم بقیه همه خوب باشن.
  همین میشه که با یه همچین اتفاقاتی سریع خودمون رو توی موضع بالاتر از جامعه میبینیم و شروع میکنیم به اظهار نظرهای الکی….
  هنرمندها و ورزشکارها و خلاصه آدمهای مشهورم اینجور وقتا واسه اینکه ثابت کنن خیلی مهربونن و از دل همین مردم امدن بیرون شروع میکنن به زدن یسری حرف و انجام یسری کار….
  خلاصه که مشکلات مملکت ما یکی و دوتا نیست و اینجور وقتها که میشه مشکلات ریز و درشتمون پررنگ تر جلوه میکنه و هیچکی حاضر نیست بپذیره خودشم در این مشکلات سهم داره.
  کاش آلان به جای این همه شلوغ بازی با خودمون منطقی فکر کنیم اینبار ۳۰۰ تا بود سری بعد شاید باز مثل بم یا بدتر از اون بشه و همه ی حرفها رو ول کنیم و هرکدوم هرجای که هستیم اونجا خوبترین باشیم.

 25. دکتر وحدت نیا می گوید:

  از دقت نظرتان متشکرم.موفق باشید

 26. ناشناس می گوید:

  تو چه کرده ای

نظر شما


درباره نویسنده

......................دغدغه دارم. همین

تماس با نویسنده

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد

آمار

 • کاربران حاضر: 1
 • کل بازدیدها: 13019