روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

http://rouzegar.ir/wp-content/uploads/2013/01/bbc.jpg

باشگاه خبرنگاران کم بود، وطن امروز و فارس نیوز و بولتن نیوز و سایرین هم اضافه شدند! پرده دری و داستان گویی از روابط غیراخلاقی دست اندرکاران بی بی سی فارسی، نقل این روزهای خروجی رسانه های ظاهرا انقلابی شده است.

قصد ندارم آنچه در درون کارکنان بی بی سی فارسی می گذرد را تحلیل کنم. چرا که اساسا خبری ندارم که بر اساس آن به تحلیل برسم. چیزی که برای من جالب است، اصرار دوستان انقلابی برای پرداختن به این قصه هاست. آنهم با اینهمه پشتکار (و خلاقیت!) و بی پروایی.

داستان به همین جا ختم نمی شود. وبلاگ های قلابی، پیج های دروغین در فیس بوک و امثال آن، اکانت های جعلی و… دسته گل های جدید برخی از برادران زحمتکش ما هستند که بازی را به جاهای باریک می کشانند.

لازم به توضیح نیست که من نه تنها دل خوشی از بی بی سی فارسی و حقوق بگیران آن ندارم، بلکه بخاطر اینهمه بی وطنی و کارگزاری روباره پیر از این حضرات نفرت دارم. اما نمی توانم از این سئوال هم بگذرم که چرا روابط جنسی این با آن و ناز و ادای فلانی و بهمانی زیر میز و پشت پرده و درون اتاق تحریریه بی بی سی فارسی اینقدر جذاب شده که رسانه هایی با این عظمت، براحتی اخلاق و حیا را کنار گذاشته و از رختخواب گزارشگران فارسی بی بی سی، تحلیل دسته اول ارائه می کنند؟!

بنظرم پاسخ به این سئوال چندان دشوار نیست. در جنگ رسانه ای جمهوری اسلامی با غرب، این ماشین پروپاگاندای غربی است که صحنه گردانی می کند. صدا و سیما بعنوان پیشانی رسانه ای نظام، با بیش از ۴۵ هزار پرسنل و صدها میلیارد بودجه و امکانات از پس چند شبکه ماهواره ای آنور آبی بر نمی آید.

رسانه ملی نه در خبر، نه در تحلیل، نه در سرگرم کردن طبقات میانی جامعه، نه در خلاقیت رسانه ای، نه در معرفی چهره های جدید و نه در هیچ عرصه دیگری از این نبرد رسانه ای موفق نبوده است. کار به جایی رسیده که مسئولان خلاق شبکه ۳ مجبورند بعلت فقدان برنامه جذاب سرگرم کننده در پربیننده ترین زمان (یعنی ساعت نه تا ده شب) گلچینی از برنامه صبحگاهی ویتامین ۳ را نشان بدهند!

سریال های خسته کننده و بی محتوا، تله فیلمهای کودکانه و آبکی، اخبار یکسویه، تحلیل های بی اساس، چهره های تکراری، فضای کاملا بسته و چشمه خشک شده خلاقیت و ابتکار در رسانه ملی آنچنان زمینه را برای جولان شبکه های ماهواره ای فراهم کرده که افتتاح این شبکه و آن شبکه و پخش همزمان یک سریال در چند شبکه و اتفاقات اینچنینی هم نمی توانند کاری از پیش برند.

تا همینجا هم فقط و فقط  انحصار رسانه ای صدا و سیماست که آن را سرپا نگه داشته؛ وضعیت رسانه ملی مانند خودرو سازان است که تنها به برکت بسته بودن بازار و عدم امکان رقابت، به زور محصولاتشان را به برخی از مردم تحمیل می کنند!

خدا لیونل مسی و کریس رونالدو و یحیی گل محمدی و امثالهم را برای تلویزیون حفظ کند که برای چند ساعت در هفته می توانند مخاطب را پای جعبه جادویی بکشانند و لااقل برای لحظاتی، بازار شبکه های ماهواره ای را از رونق بیندازند.

بی بی سی فارسی هر هویتی که داشته باشد، در درجه اول یک شبکه “خبری” است. صدا و سیما در خبر، حداقل بیست سال از شبکه های روز دنیا فاصله دارد. لذا با این فضای بسته و این سیاست گذاری معیوب، نمی تواند مخاطب را به بی بی سی بی اعتماد کند. در نتیجه، باشگاه خبرنگاران جوانش براه میفتد و از تختخواب این و آن خبر می دهد؛ بلکه تا حدودی بر ضعف مفرط صدا و سیما در خبررسانی و تحلیل سرپوش بگذارد!

مدیران رسانه ملی هنوز هم نمی فهمند که آن چیزی که بی بی سی را بی بی سی کرده، “تکنیک”، “شعور رسانه ای”، “مخاطب شناسی” و “ابتکار” است، نه اینکه سردبیر با مجریان رابطه ضربدری داشته یا مثلثی و مربعی! این سیاست گذاری درست و هوشمندی رسانه ای است که باعث شده کارگزار رسانه ای روباه پیر در عین طرفداری از غرب، قامت بیطرفی و حرفه ای گری بر تن کند و دروغ هایش را باورپذیر جلوه دهد.

حالا مدام دوره بیفتند و اکانت جعل کنند و وبلاگ بسازند که ثابت کنند کدام مجری فاسد است و کی با کی رابطه داشته و … !

دستگاه رسانه ای جمهوری اسلامی، با این سیاست گذاری انحصاری و با این مدیران نالایق، بازی را به دشمن واگذار کرده و انعکاس (یا حتی اثبات) فساد اخلاقی کارکنان بی بی سی فارسی یا جاهای دیگر، چیزی را عوض نمی کند.

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد

۲۰ نظر به “بازی را باخته اید برادران!”

 1. ناشناس می گوید:

  آفرین

 2. فواد صادقی می گوید:

  حرف حقی بود در بازتاب منتشر شد

 3. محسن می گوید:

  میشه چند نمونه ی از دروغ پردازی های بی بی سی رو نام ببرید؟

  میشه چند نمونه ی از عدم رعایت بی طرفی در بی بی سی فارسی رو عنوان کنید؟(مستدل و مصداقی)

  عزیزان، فعلاً که بااخلاق ترین رسانه ی خبری فارسی زبان دنیا، همین بی بی سی فارسی هست و بس.
  با فحاشی های شما هم هیچ چیزی تغییری نمیکنه…

  تنفر شما، ناشی از تعصب شماست.

 4. رضا می گوید:

  حالا چرا از این که روابط مثلثی و مربعی و “دایره ای” بلند پایه ترین مقامات بی بی سی لو رفته است تا بدین حد ناراحت هستید؟
  اوضاع تا بدان حد بیخ پیدا کرد که خود این شبکه مجبور شد دو مجری خود را از یکی از پربیننده ترین برنامه هایش حذف کند.
  من از باشگاه خبرنگاران چندان دل خوشی ندارم و آن را غضنفری می دانم که کارش گل به خودی زدن است و دشمن را از داشتن مارادونا بی نیاز می کند ؛اما این گفته شما ـ که مخالف ایران و طرفدار آمریکا هستید ـ مبنی بر این که از آن دلخور می باشید ؛نظرم را تعدیل می کند مبنی بر این که باشگاه خبرنگاران به وظایفش هم چندان بد هم عمل نکرده است.

 5. رضا می گوید:

  دوستدار مملکت و عصبانی و دچار خود کم ببینی احتمالا هم اطرافیان اکثرا مشتریان ماهواره
  حتی اگر سن نویسنده این مطلب از جوانی گذشته باشد، ولی هنوز دل جوانی دارد

 6. یک طلبه می گوید:

  بسنه تعالی
  با سلام
  از شهامت و تدین شما در ابراز این نظر درست و اخلاقی تشکر می کنم.

 7. بازی را به حریف باخته‌اید برادران زحمتکش | naslesookhte57 می گوید:

  [...] وبلاگ «روزگار» با انتقاد از «پرده‌دری‌های» این رسانه‌ها٬ نوشته ساخت «وبلاگ‌های قلابی، پیج‌های دروغین در فیس بوک و اکانت‌های جعلی بازی را به جاهای باریک» کشانده است. [...]

 8. بازی را باخته اید برادران! | لمون پرس / خبر با طعم لیمو - خبر سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، دولت ، مجلس و .. اینجاست می گوید:

  [...] وبلاگ «روزگار» [...]

 9. ناصر عبدالحسین می گوید:

  حرف دلی بود .
  در سایت خبری لمون پرس بازنشر شد.

 10. علی می گوید:

  آقایون از کودکی در گوش ما خواندند که” هدف وسیله را توجیه نمی کند” یا” اگر دین ندارید،لااقل آزاده باشید” و… اما بی اخلاقی ها و اهانتهایی که ما در اسلام این اقایان دیدیم ،در داستانها هم نشنیده بودیم.
  فقط سوالی که هست چرا هر ازچندگاهی فیلم روابط نامشروع آقایان در جامعه پخش میشود اما از دشمنانشان اینچنین بی ناموسی هایی ندیده ایم جز در افسانه سازی همین برادران؟
  دانشگاه زنجان.نماینده تویسرکان.فلان حاج آقا و…و…و…

 11. m می گوید:

  من چندین بار گفته ام که اگر صدا وسیما درش را ببندد وبودجه خود را به یک امر خیر اختصاص بدهد مانند کمک به کودکان سرطانی ،یا ایجاد زیر ساختهای مناسب برای ورزش کشور ویا هزارویک گرفتاری این کشور که الویت هایی به مراتب بالاتر از ساخت برنامه های … آبکی دارند خیلی بهتر ومناسبتر است .شما دقت کنید که از این صدا وسیما چه خارج میشود فیلم:سراسر اشک وآه وماتم /…./موسیقی=تعطیل بنابراین فقط گریه ومصیبت وماتم میماند که آنهم در جای جای این مملکت جاری وساری است ونیاز به دوربین ومیکروفون ندارد

 12. سام می گوید:

  شما که باور داری سیستم رسانه ای داخل تا به این حد بی اخلاق هست چطور به حقانیت این سیستم و نظام حامیش و ناحق و دروغگو بودن بی.بی.سی. اعتقاد داری؟ بی.بی.سی چه خبر دروغی داده؟
  —–
  من گفتم سیستم رسانه ای ایران مطلقا بی اخلاق هست؟ حرف من این بود که این نحوه انعکاس روابط اخلاقی نیست. درباره اینکه بی بی سی چه خبر دروغی داده هم…!

 13. امیررضا می گوید:

  درود

 14. حمید می گوید:

  آن چیزی که بی بی سی را بی بی سی کرده، “تکنیک”، “شعور رسانه ای”، “مخاطب شناسی” و “ابتکار” است.
  نویسنده محترم؛ بهتر است ابتدا درگیری ذهنی خود را حل کنید و بعد در در مورد مسائل اظهار نظر کنید.
  اگر تکرار برنامه های رسانه ملی به چشم شما زیاد به نظر می رسد، باید بگویم ، شبکه بی بی سی و صدای آمریکا و …. حداکثر ۵ تا ۶ ساعت در طول شبانه روز برنامه جدید دارند و بقیه روز تکرار آن هاست.
  برای شما متاسفم که برنامه های تکراری و کارشناسان سالخورده این شبکه ها را که عموماً به خاطر مسائل امنیتی و … از ایران فرار هستند، خلاقانه و مبتکرانه می پندارید.
  چه طور است که به اراجیف این دشمنان قسم خورده ملت و فرهنگ ایران که از انجام هر گونه جنایتی کوتاهی نکرده اند، حساسیتی ندارید اما تکرار برنامه ویتامین ۳ توجه شما را جلب می کند.
  شما در برنامه های شبکه های ماهواره ای که عموماً از یک مجری و یک کارشناسی که به تمام مبانی و ارزش های اسلامی فحاشی می کنند، تشکیل شده چه خلاقیت و ابتکاری می بینید؟
  ———————–
  جناب حمید؛ اولا موضع من درباره بی بی سی (از جنبه محتوایی البته) هم در این متن و هم در آرشیو این وبلاگ روشن است.
  نکته بعدی اینکه صرف تکرار یک برنامه چیز بدی نیست و باکس تکرار در همه شبکه ها وجود دارد. فاجعه زمانی رخ می دهد که شما در پر بیننده ترین تایم شبانه، تکرار برنامه صبحگاهی را پخش کنید. این مسئله فقط یک دلیل دارد؛ تلویزیون توانایی تولید برنامه با کیفیت مناسب برای پرایم تایم خود ندارد و “مجبور است” از ذخیره صبحگاهی اش استفاده کند.

 15. ایرانی می گوید:

  با تشکر. مطلب جالب بود.

 16. میثم می گوید:

  خوب بود ولی خواستم بگم گل محمدی سوراخه.لنگی بازی در نیار دیگه داداش !

 17. حمید می گوید:

  نویسنده ی این خبر هیچ فحاشی در متن خبر نکرد، که من متوجه بشم اقلا!
  فساد جنسی مجریان این شبکه هم هیچ توجیه مستندی نداره که بشه روش ادعا کرد.
  نقد عمل کرد رسانه یه علمه و با دروغ پردازی خاله خانباجی های سبزی پاک کن فرق داره. نمی شه که شما نویسنده ی وبلاگ رو چون نظرش با شما فرق داره متهم به مشکلات عصبی روانی کنید، اون هم دقیقا تعصب. تعصب کار شماس نه کار اون.

 18. شلم شوربا می گوید:

  به موضوع جالبی پرداختی ..ممنون

 19. بلم می گوید:

  عجب چوب دو سر طلایی شده،

 20. اا می گوید:

  راست میگه بی بی سی چه دروغی گفته تقلب کهریزک اختلاس ۳ تومنی ؟


درباره نویسنده

......................دغدغه دارم. همین

تماس با نویسنده

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد

آمار

 • کاربران حاضر: 1
 • کل بازدیدها: 58378