روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

درب منزل ستار بهشتی

۱- یک سایت معاند از کشته شدن یک جوان وبلاگ نویس حین بازجویی خبر می دهد. متعاقب آن سایت ها و خبرگزاری های عمدتا ضد نظام، خبر را دست گرفته، ایجاد موج تبلیغاتی جدیدی بر علیه کشور را کلید می زنند.

در طرف دیگر، از داخل نظام تا چند روز هیچ کس هیچ حرفی نمی زند. قریب به یک هفته، کوچکترین موضع گیری روشنگرانه ای از سوی هیچ مسئولی در نظام جمهوری اسلامی انجام نمی گیرد. بدین ترتیب یک فرصت طلایی یک هفته ای در اختیار بدخواهان و موج سواران قرار می گیرد تا بر علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت کنند.

سئوال اینجاست که چرا چنین فرصت استثنایی در اختیار مخالفان نظام قرار می گیرد؟ چگونه است که هیچ مسئولی، در چنین شرایطی که اینهمه فشار تبلیغاتی، سیاسی و رسانه ای بر نظام جمهوری اسلامی قرار دارد، احساس مسئولیت نمی کند تا در این زمینه شفاف سازی کند؟

من در این رابطه دو احتمال را قابل ذکر می دانم: اول اینکه مسئولان واقعا در جریان فضای رسانه ای و تبلیغاتی حاکم بر ایران و جهان نیستند و نمی دانند چنین خبری چه پتانسیل بالایی برای اعمال فشار و بهره برداری بر ضد نظام دارد! و دیگر اینکه دست اندرکاران ذیربط کمتر دلشان برای این نظام می سوزد و بر خلاف ادعاهای خانمان براندازشان، “دلسوز” این آب و خاک نیستند.

اگر گزینه اول صحیح باشد، باید تاسف خورد بحال مسئولانی که بعد از گذشت سه دهه هنوز نمی دانند که رسانه چیست  و برد تبلیغات تا کجاست و نظام از کدام سو، تا این حد فشار را تحمل می کند! آنوقت در شرایطی که در بازی تبلیغاتی دشمن، ساعت ها و دقایق برنده و بازنده را تعیین می کنند، مسئولان ذیربط یک هفته تمام به معاندان فرصت می دهند تا خوراک حقوق بشری درست کرده، از دل آن سخنرانی و موضع گیری و بیانیه و قطع نامه و تحریم در بیاورند و فشار را بر مردم ایران دو چندان کنند!

اما به نظر من گزینه دوم محتمل تر است. باید اعتراف کرد که در ساختار بوروکراتیک نظام جمهوری اسلامی، قوه قضائیه غیر مردمی ترین قوه نظام است. در گذشته هرگاه دولت (و در مقاطعی، مجلس) از توده های مردم فاصله می گرفت، این پرسش زنده همواره وجود داشت که چرا این دسته از مسئولان، به درون ملت نمی آیند و از نزدیک مشکلاتشان را لمس نمی کنند؟! حال آنکه فاصله روز افزون مدیران دستگاه قضایی از عامه مردم، عمدتا مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده است.

این بدان معنی نیست که مسئولان دستگاه قضایی صرفا “ملاقات مردمی” ماهانه برگزار کنند (که ظاهرا از همان هم خبری نیست!)؛ بلکه مقصود آن است که مدیران دستگاه قضا با بخش هایی از این مجموعه که با مردم تماس مستقیم دارند (مثل زندان ها) بیشتر در ارتباط باشند. آیا کسی بخاطر دارد که رئیس قوه قضائیه بطور سرزده از فلان زندان و بهمان بازداشتگاه بازدید کرده و در جریان امور آن قرار گرفته باشد؟ “زندانیان”، بخشی از مردم حساب می شوند یا خیر؟!

۲- فرض کنیم در هیچ رسانه ای خبری از مرگ ستار بهشتی منتشر نمی شد. چه اتفاقی میفتاد؟ چه حساسیتی بروی مرگ ناحق یک وبلاگ نویس در حین بازداشت وجود داشت؟ اصلا چه اهمیتی داشت که یک کارگر ۳۵ ساله زنجانی در حاشیه یک شهرستان در گوشه فلان زندان کشته شده؟!

آیا اینگونه نبود که بی سر و صدا پیکر او دفن می شد و در گزارشات رسیده هم آثاری از شکنجه و کبودی دیده نمی شد (!) و به خانواده او هم دستور سکوت داده می شد و بعد از یک مدت همه چیز فراموش می شد و تمام؟!

چه تضمینی وجود دارد که اتفاقات مشابه در سایر زندان های کشور رخ ندهد؟ وقتی هیچ چشم و گوشی ناظر بر فعالیت آقایان در پلیس و قوه قضائیه و جاهای دیگر نیست، اساسا چه کسی می تواند از این مسائل با خبر شود؟ چه برسد به آنکه بخواهد افکار عمومی و مسئولان را نسبت به یک پدیده زشت، حساس کند؟!

در موارد مشابه قبلی چه اتفاقی افتاد؟! مسببین اصلی (تاکید می کنم، مسببی اصلی) وقایعی چون بازداشتگاه کهریزک و زهرا بنی یعقوب و… الان کجا هستند؟ محکوم شده اند؟ به سزای اعمال ناپسندشان رسیده اند؟ مردم به کدام علت باید خیالشان از برخورد مسئولان با مسببین چنین وقایعی راحت باشد؟

نظامی که شرافتمندانه بیش از سه دهه بر روی اصول خود ایستاده و گلچینی از بهترین جوانانش را تقدیم این راه پر افتخار کرده، تا کجا باید از این ندانم کاری ها و دل نسوزاندن ها متضرر شود؟!

۳- استدلال ها و توجیهات جذاب و پر سر و صدایی که معمولا در خلال انعکاس اخبار چنین رویدادهایی مورد توجه قرار می گیرند، مسائلی نظیر “دشمن شاد کردن”، “خوراک ساختن برای ضد انقلاب”، “بازی در زمین دشمن” و مسائل اینچنینی است.

در این میان همواره کسانی پیدا می شوند که با دست یازیدن به مفاهیم فوق، بر منتقدان خطاهای اینچنینی بشورند و فریاد برآورند که چرا فلانی این مسئله را مطرح کرده و دشمن را شاد کرده و برای بی بی سی خوراک درست کرده؟! اینان به راحتی از اصل واقعه می گذرند و بدون اشاره به چنین خطای بزرگ و غیر قابل اغماضی، فقط به اطلاع رسانی و شفاف سازی درمورد آن انتقاد می کنند.

بعضی ها پا را فراتر گذاشته، از دل مرگ وبلاگ نویس رباط کریمی زیر دست بازجویان، توطئه عوامل نفوذی دشمن را کشف می کنند! و در کمال صحت و سلامت، آن را با مرگ مشکوک ندا آقا سلطان مقایسه می کنند!

با این توجیه، هرگونه خبط و خطایی که در هر گوشه از این مملکت رخ داد قابلیت سکوت و سرپوش گذاشتن دارد! هیچ کس نباید هیچ نقصی از این نظام را بر ملا سازد، مبادا دشمن شاد شده و  سوء استفاده کند! و آقایان حق دارند بخاطر یک هفته سکوت و آماده نمودن فضای تبلیغاتی برای سوء استفاده معاندان و بدخواهان، به عملکرد خود ببالند و به خود افتخار کنند!

۴- کسانی که در هفته های اخیر، در مسائل مختلف “پستو” کشف کرده اند و به کشاندن مسائل به پستو ها و حل مشکلات در خفا انتقاد کرده اند این روزها کجا هستند؟ چرا نسبت به چنین حادثه ناگواری که خبر آن تا چندین روز در پستوی مسئولان ذیربط قرار داشت بی تفاوت مانده اند؟!

حتما باید یک پای دولت در میان اشتباهات و مشکلات باشد تا سر و صدای آقایان در بیاید؟ مردم تفاوت انتقاد مشفقانه و دلسوزانه را با بازی سیاسی غیرمسئولانه تشخیص نمی دهند؟ نباید در حسن نیت و آزادگی برخی تردید داشت؟!

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد

امکان نظر دهی وجود ندارد.


درباره نویسنده

......................دغدغه دارم. همین

تماس با نویسنده

پست های مرتبط

 • پست مرتبط وجود ندارد
 • Reshared post from hamidreza bayani:
  Original Post from hamidreza bayani:آیت الله مصباح یزدی در بیمارستان بستری شد 1.jpg […]
 • Reshared post from USAdarFarsi:
  آمريكايي ها امثال سبزكهاي غرغروي ما رو ندارن؟دوره بيفتن كه "چراغي كه به خانه رواست ..." و اين حرفها؟!Original Post from USAdarFarsi:http://go.usa.gov/42JT کمک های ایالات متحده به بحران سوریه در سال ۲۰۱۲ایالات متحده قاطعانه در کنار مردم سوریه در رسیدگی به شرایط وخیم انسانی ناشی از خشونت وحشیانه مداومی که این کشور را فرا گرفته و به فراسوی مرزها کشیده […]
 • حدس من اينه كه رييس جمهور سه شنبه شب در ديدار با نمايندگان صحبتهاشون رو با اين ابيات شروع كنن: شمالم...
  حدس من اينه كه رييس جمهور سه شنبه شب در ديدار با نمايندگان صحبتهاشون رو با اين ابيات شروع كنن:شمالم تا جنوبم عشق، چه خاك و گندمي دارمصدام ياري كنه بايد بگم چه مردمي دارم ....(پي نوشت: بقول +محمدصالح مفتاح "گفته مي شود " اين بيت رو يك خواننده لس آنجلسي خونده!) […]
 • امروز بعد از مدتها يك نفر رو از ليست دوستانم پاك كردم. هم از اينجا هم از جيتاك هم از هرجاي ديگر. خداوند...
  امروز بعد از مدتها يك نفر رو از ليست دوستانم پاك كردم.هم از اينجا هم از جيتاك هم از هرجاي ديگر.خداوند اين دافعه مختصر و ضروري رو هميشه در ما زنده نگه داره.بلند بگو آمين... […]
 • Reshared post from محمدصالح مفتاح:
  "گفته می شود"یعنی خودم نشنیدم...:دیOriginal Post from محمدصالح مفتاح:گفته می شود این شعر رو معین خونده:شمالم تا جنوبم عشق چه خاک و گندمی دارم صدام یاری کن باید بگم چه مردمی دارم بگم این حق هیچکس نیست که با ثروت فقیر باشه کسی که فرش می بافه نباید رو حصیر باشهاگر چه سختی از انسان یه کوه درد میسازه ولی از مردم ما درد داره یک مرد میسازه شمالم تا جنوبم […]
 • سعید شریعتی در دیوار فیس بوکش پرسیده: به شما بگویند «فتنه‌گر» بیشتر ناراحت می‌شوید یا بگویند «فریب‌خورده...
  سعید شریعتی در دیوار فیس بوکش پرسیده:به شما بگویند «فتنه‌گر» بیشتر ناراحت می‌شوید یا بگویند «فریب‌خورده»؟...:) […]
 • Reshared post from محمد علي رجايي:
  این +محمد علي رجايي جون میده برای اینکه یه سناریو بنویسه مسعود کیمیایی فیلمشو بسازه!Original Post from محمد علي رجايي:- ببینم تو عشق‌ت تریاک میریزی که من اینقدر خمار میشم ؟! خب نریز ! من جنبه ندارم؛ الان معتادت شدم خوبه آخه ؟! […]
 • از متن: "بی بی سی فارسی هر هویتی که داشته باشد، در درجه اول یک شبکه “خبری” است. صدا و سیما در خبر، حداقل...
  از متن:"بی بی سی فارسی هر هویتی که داشته باشد، در درجه اول یک شبکه “خبری” است. صدا و سیما در خبر، حداقل بیست سال از شبکه های روز دنیا فاصله دارد. لذا با این فضای بسته و این سیاست گذاری معیوب، نمی تواند مخاطب را به بی بی سی بی اعتماد کند. در نتیجه، باشگاه خبرنگاران جوانش براه میفتد و از تختخواب این و آن خبر می دهد؛ بلکه تا حدودی بر ضعف مفرط صدا و سیما در […]
 • 15.01.2013 11:04
  بخش اول اشغال خاک سوریه سال 1346 یعنی 45 سال پیش، رژیم صهیونیستی پس از اشغال فلسطین، برای دست یابی به ادعای جعلی خود - از نیل تا فرات - به کشورهای عربی حمله کرد تا خاک آنها را نیز به اشغال درآورد. جمهوری عربی سوریه نیز یکی از کشورهای مهمی بود که از این جنایات دور نماند و منطقه قنیطره و ارتفاعات جولان آن در مرز لبنان و فلسطین، به اشغال ارتش صهیونیسم درآمد. رژ […]
 • مومن نسب گردانندگان سايت رهبري رو به فرزندان ابن زياد تشبيه كرد! اين پروفسور كشف نشده فكر ميكنه كل توييتر...
  مومن نسب گردانندگان سايت رهبري رو به فرزندان ابن زياد تشبيه كرد!اين پروفسور كشف نشده فكر ميكنه كل توييتر و فيس بوك و شبكه هاي اجتماعي و سرويس هاي جاسوسي و دولتهاي غربي و غيره گوش بزنگن تا رد ايشون رو بگيرن؛ متن رو بخونيد تا با ژرفاي توهم اين نابغه آشنا بشين... چند وقت پیش دوستی خبرم کرد که خبر صفحه اول سایت فارسی بنگاه خبرپراکنی روباه پیر را بخوانم و من هم ز […]

آمار

 • کاربران حاضر: 1
 • کل بازدیدها: 27835