روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

بایگانی برای خرداد, ۱۳۹۱

ماجرای “کار فرهنگی” در کشور، کم کم تبدیل به یک داستان هزار و یک شب شده است. هر زمان، هر جا، هر اقدامی که توسط هر نهادی صورت می گیرد، و می توان به نوعی آنرا با “فرهنگ” مملکت مرتبط کرد، سر و کله عاشقان “کار فرهنگی” پیدا می شود!

فرقی ندارد که نوک برج باشد، یا در فلان خانه-باغ بالای شهر؛ در سالن کنسرت باشد یا روی سکوی استادیوم؛ وسط خیابان باشد یا زیر زمین خانه. همه دنبال “کار فرهنگی”اند و میخواهند از دل آن، برای همه معضلات و بی مسئولیتی ها و بی تعهدی های موجود در جامعه، نسخه شفابخش بیابند.

با خود فکر می کنم، چطور می شود در جایی مثل محوطه برج میلاد کار فرهنگی کرد؟ چه کسی می تواند جلوی دختران و پسرانی که کوچکترین احترامی برای شرع و عرف و قانون این مملکت قائل نیستند، نسخه فرهنگی بپیچد؟ نیروی انتظامی به کنار، جای کدام نهاد و ارگان در برج میلاد خالیست؟ دست چه کسی را بگیریم و به برج میلاد ببریم تا انسانهای بی مسئولیت (ظاهرش بیحجابی است، در اصل بی مسئولیتی است)، به قوانین و عرف جامعه احترام بگذارند؟

فقط برج میلاد که نیست. کافی است آخر هفته سری به ارتفاعات شمال شهر تهران بیندازید. رفتن به درکه و دربند و دارآباد، حتی برای یک جوان معمولی (نمی گویم حزب اللهی دو آتشه!) که نمی خواهد مظاهر فسق و فجور و عرق و ورق و زرورق و بی حجابی را ببیند و تنها می آید تا از طبیعت لذت ببرد هم دشوار است.

منی که نجس و پاکی برایم مهم است، نمی دانم به کدام پارک اطراف خانه ام رجوع کنم که در آن، پاچه شلوارم با نفس نجس سگ نجس یک انسان سگباز برخورد نکند!

شهر بازی که نیست؛ شوی لباس است! مکان عشق بازی و دوستیابی است! یک زمانی شهر بازی جای کودکان بود. اما حالا، عرصه ی جولان دختر و پسرهایی است که شهر بازی را با پارتی شبانه اشتباه گرفته اند! نه اینکه پارتی نداشته باشند؛ پارتی شبانه خود را دارند. بدون مزاحمت. ولی قانع نیستند! عیاشی در خانه کافی نیست، باید بازی بی عفتی را به شهربازی کشید. گویی مسابقه مد لباس و رنگ آرایش و سایز پاشنه و لاک ناخن است!

و من همچنان، در برج میلاد و سالن کنسرت و شهر بازی و پاساژ و پارک و استادیوم و سینما و کافی شاپ و رستوران و…، بدنبال “کار فرهنگی” می گردم!