روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

بایگانی برای مهر, ۱۳۹۰

قسمت اول مصاحبه احمدی نژاد با چارلی رز را دیدم. جدا از نمایش نسبتا ضعیف احمدی نژاد (که بنظرم بخشی از آن ناشی از خستگی مشهود وی بود) یکی دو نکته درباره این مصاحبه قابل توجه است:

- در دقیقه نهم مصاحبه، چارلی رز از احمدی نژاد در خصوص رابطه وی با رهبری می پرسد. وی می گوید برخی از نشانه ها حاکی از اختلاف شما با رهبری است. آیا تنشی بین شما و رهبری وجود دارد؟

احمدی نژاد این موضوع را رد می کند و آن را “حرفهای رسانه ها” می خواند.

چارلی می گوید بسیاری از مردم اینگونه فکر می کنند. چرا که برخی از تصمیمات شما با رهبری در تناقض است و مخالفتهای جدی با پدر همسر فرزند شما {مشایی} وجود دارد.

احمدی نژاد می گوید که ایران یک جامعه آزاد است. و در ادامه مشخصا در خصوص مشایی می گوید:

“با مشاور و رئیس دفتر من عده زیادی مخالفند. ایشون ایده های بسیار خوبی داره و بسیاری هم با ایشون مخالفن… صد برابر بیشتر از اینکه ایشون حرف بزنه اونها {مخالفین مشایی} حرف میزنن. این نشون میده که دولت آزادی کامل رو در ایران برقرار کرده…” چارلی رز در اینجا می پرسد:

“?So, he has your full confidence”

صدای مترجم در مصاحبه قابل شنیدن است. مترجم این جمله چارلی را اینگونه برای احمدی نژاد ترجمه می کند: “آقای مشایی از پشتیبانی کامل شما برخورداره؟” و احمدی نژاد می گوید:

“حتمـــا” (پیشنهاد می کنم این سبک “حتما” گفتن احمدی نژاد را با گوشهای خودتان بشنوید تا متوجه عمق عقیده رئیس جمهور بشوید!) و با لبخند می گوید ” بیش از فول؛ مور دن فول (More than full)”

احتمالا فاعل پرسش چارلی رز رهبری بوده و مترجم به اشتباه مرجع ضمیر he را “مشایی” ترجمه کرده! چرا که چارلی در سئوال بعدی می پرسد:

“?Do you see it as a father-son relationship”

مطمئن نیستم اگر مترجم این سئوال را درست ترجمه می کرد احمدی نژاد همینگونه “حتما” می گفت و اینطور ابراز رضایت و حمایت می کرد.

 - در دقیقه سوم مصاحبه، چارلی رز از احمدی نژاد در خصوص ماجرای سمیه توحیدلو و شلاق خوردن وی می پرسد و احمدی نژاد در این خصوص ابراز بی اطلاعی می کند.

حالا بعضی ها از اینکه رئیس جمهور چیزی از این ماجرا نمی داند اظهار تعجب و شگفتی می کنند! گویی احمدی نژاد می بایست در جریان همه اخبار عالم باشد!

از نظر من کاملا طبیعی است که رئیس جمهور از مسئله ای که ۹۰% انعکاس آن در فضای مجازی بوده و بیشتر در وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی بحث شده بی اطلاع باشد.

از آنجایی که برخی حیات خودشان را در فضای مجازی تعریف کرده اند و در صحنه حقیقی کمیتی ندارند فکر می کنند که همه عالم باید در جریان لایک ها و لینک ها و کامنت هاشان باشند و وقتی رئیس جمهور مملکت از این لایک ها و کامنت ها و لینک ها خبر ندارد اظهار تعجب می کنند!

پی نوشت ۱: جدایی احمدی نژاد از مشایی یک افسانه است. قبلا هم گفته بودم؛ احمدی نژاد و مشایی یا با هم وارد بهشت می شوند یا هر دو جهنمی هستند!
پی نوشت ۲: واقعا جای افتخار دارد که یک خبرنگار آمریکایی از اجرای حکم آدم مطلع باشد و آن را چماق سر رئیس جمهور مملکت کند! ندارد؟!


درباره نویسنده

......................دغدغه دارم. همین

تماس با نویسنده

آمار

  • کاربران حاضر: 1
  • کل بازدیدها: 132252