روزگـــار

یادداشت های یک ذهن درگیر

بایگانی برای تیر, ۱۳۸۹

تروریست های خوب
۰۴ ۲۹م, ۱۳۸۹

بر اساس این قول معروف مردم که “همه جا خوب و بد پیدا می شود” اتفاقات این روزها ما را به این نتیجه می رساند که از دید برخی، گویا تروریست ها هم “خوب و بد” دارند!

پوشش رسانه ای رسانه های غربی درباره انفجار زاهدان، بهمراه مقایسه این موضوع با پوشش اخبار مشابه در سایر نقاط جهان، فرضیه فوق را تائید می کند.

در این میان رسانه ای مثل بی بی سی فارسی، که جهت گیری های غیر حرفه ای و بچه گانه اش نیاز به تفسیر و توضیح ندارد، آنقدر آشکار به تقسیم بندی تروریست ها می پردازد که بعید می دانم این موضوع از دیدگان هیچ انسان هوشمندی مخفی بماند.

بگذارید خبر منتشر شده توسط بی بی سی درباره انفجار زاهدان را تحلیل نماییم.

خبر با این جملات آغاز می شود:

“گزارش ها از ایران حاکی از وقوع دو انفجار در مسجد جامع شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان است.

گروه جندالله مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است. بر اساس گزارش ها، شماری از اعضای سپاه پاسداران در این حمله کشته شده اند.”

دقت کنید؛ بی بی سی در اولین پاراگراف خبر درج شده، قضاوت خود را درباره کشته شدگان این انفجار بیان می کند و رسما اعلام می کند که “بر اساس گزارش ها، شماری از اعضای سپاه پاسداران در این حمله کشته شده اند.” حالا این که کدام گزارش ها چنین ادعایی کرده اند مشخص نیست. در حقیقت احساس قرابت بی بی سی با جندالله آنقدر زیاد است که در اولین پاراگراف خبر، سعی در تبرئه این گروهک از کشتار مردم عادی دارد!

فهمیدن دیدگاه بی بی سی درباره گروه جندالله، بدون خواندن پاراگراف اول خبر هم ممکن است.

رسانه هایی مثل بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و امثالهم، همیشه در پوشش اخبار انفجارهای اینچنینی از کلماتی چون ترور، تروریست، پیکارجو و تندرو استفاده می کنند. (چند نمونه از اخبار بی بی سی درباره مرگ بینظیر بوتو را ملاحظه کنید: +++)

حالا به خبر انفجار زاهدان و کلیه اخبار مربوط به عملیات های تروریستی جندالله بازگردیم. حدستان درست است؛ در تمامی این اخبار، به غیر از نقل قول های منعکس شده، بی بی سی حتی یکبار از هیچکدام از واژه های فوق برای جندالله استفاده نمی کند!

جالب نیست؟ شما در هیچ یک از خبرهای مربوط به گروهک تروریستی جندالله، عبارتهایی چون عملیات تروریستی، ترور، پیکارجویان اسلامگرا، نیروهای تندرو و… را نمی یابید؛ آنهم در شرایطی که اگر پای حکومت ایران در میان باشد، بی بی سی  از موضوع “تروریست های مجازی” هم نمی گذرد!

رسانه وزارت امور خارجه انگلستان، اینچنین تروریست های خوب را از تروریست های بد جدا می کند.

براستی انگیزه بی بی سی در دفاع تمام قد و بی پروا از تروریست های خوب جندالله چیست؟

حتما شما بهتر از من می دانید…


میانه میدان
۰۴ ۲۱م, ۱۳۸۹

قهرمانان جام جهانی

اینجاست که اصل اساسی قهرمانی را اسپانیا به همه یاد می دهد.

باید “میانه میدان” قوی داشت تا از عهده حریفان برآمد.

حالا هرچقدر هم دفاع و حمله بی نقصی داشته باشی، تا “میانه میدانت” درست کار نکند، بازنده ای.

آهای کسانی که بدنبال قهرمانی هستید. بگردید و ژاوی و اینیستا و فابرگاس و آلونسوی خود را پیدا کنید. تا “میانه میدان” را از آن خود نکنید از قهرمانی خبری نیست…


خداحافظ رفیق
۰۴ ۱۵م, ۱۳۸۹

چه احساسی دارد وقتی یکی از دوستان دوران میز و تخته سیاه را بعد از ۱۴ سال ببینی؟ برای اولین لحظه دیدار چه برنامه ای داری؟ اولین خاطره ای که تعریف می کنی کدامست؟

حالا اگر این دوست را در خیابان و دانشگاه و مغازه و امثالهم ببینی که هیچ؛ اگر او را در یک مجلس ببینی چطور؟ مثلا مجلس عروسی یا مجلس ختم…

اگر خود او را نبینی چه؟ مثلا وسط مجلس نشسته باشی، به یکباره عکسی از او را جلوی جمعیت نصب کنند و تو بلافاصله دوست قدیمی ات را بشناسی. از روی عکس روبان دار…

بعد بفهمی این دوست قدیمی که اینهمه سال مشتاق دیدنش بودی، در میان چندین دانشجوی دیگر در دیار غربت جان داده؛ درست بعد از فارغ التحصیل شدن و در آستانه بازگشت به آغوش گرم خانواده.

آنوقت خاطرات بچگی ات را مرور کنی، زمانی که روی یک نیمکت می نشستید، و او برای اینکه لج آقا معلم را در بیاورد چه خلاقیتهایی از خود بروز می داد.

یاد دوستی ها، دعواها، شادی ها و غم های کتاب و دفتری….

دیگر جایی برای صحبت کردن نداری، مگر اینکه نثار روحش یک فاتحه بخوانی.

بعد هم در آستانه خروج از مراسم با کوهی از غم، برادر، پدر و مادرش تو را بشناسند، مادرش تو را جای پسر خود بخواند، غوغایی بپا شود که بیا و ببین.

و تو نفهمی که دور و برت چه اتفاقی رخ می دهد…

یک چیزی ته گلویم گیر کرده…درباره نویسنده

......................دغدغه دارم. همین

تماس با نویسنده

آمار

  • کاربران حاضر: 1
  • کل بازدیدها: 132255